Динамо і Шахтар у Лізі чемпіонів та Зоря у Лізі конференцій припинили свою участь у єврокубках, посівши непрохідні для плей-оф місця. Це означає, що більше балів у таблицю коефіцієнтів УЄФА цього сезону українські представники не наберуть.

А от конкуренти не лише набирають очки, але і зберегли якусь кількість своїх команд для весняних раундів, де також зможуть набирати залікові бали. Приводів для оптимізму у поточному рейтингу УЄФА знайти важко.

Поки що Україна залишилася на 11-му місці, і вище уже не підніметься. Тож головна мета – потрапляння до топ-10, що дасть можливість чемпіону країни відразу потрапити до групового етапу Ліги чемпіонів, не досягнута. А от країни, які нижче у рейтингу, наблизилися.

Українські клуби в останньому турі

Протягом тижня на трьох наші команди набрали 2 очки. У Лізі чемпіонів Шахтар вдома втратив перемогу над Шерифом (1:1), а Динамо у гостях програло Бенфіці (0:2). У Лізі конференцій Зоря вела у рахунку, але теж пропустила від Буде-Глімта – 1:1.

Ці 2 набрані очки потрібно ділити на 5 – за кількість представників України на старті євро кубкового сезону. Маємо коефіцієнт 0,4 і загальний за п’ять не повниї сезонів (включно з поточним) – 31.800.

Це – 12-й результат у рейтингу УЄФА. Вище не лише гранди, з якими фактично неможливо конкурувати, але і Австрія, Росія, Шотландія та Сербія. Відразу за нами – Бельгія та Швейцарія, які навесні матимуть можливість обігнати Україну.

Австрія

У Лізі чемпіонів в останньому турі Зальцбург переміг Севілью 1:0. У Лізі Європи Рапід переміг Генк (1:0), а Штурм зіграв унічию з Монако (1:1). У Лізі конференцій ЛАСК розгромив фінський ГІК (3:0).

Зальцбург вийшов до плей-оф Ліги чемпіонів, Штурм вилетів із єврокубків, Рапід понизили до рівня Ліги конференцій. Там само продовжить боротьбу і ЛАСК. Тобто, «у живих» – 3 команди з Австрії.

Сім набраних у останньому турі групового етапу очок, поділені на 5 команд від Австрії приносять 1,4 бали до рейтингу країни. Австрія відірвалася від України вже на 6.050 пунктів.

Росія

Російські команди цього тижня зібрали урожай із 3 очок. У Лізі чемпіонів Зєніт зіграв унічию із Челсі 3:3, у Лізі Європи Спартак переміг польську Легію (1:0), а Локомотив поступився Марселю (0:1).  

Ділимо 3 на 5 і маємо коефіцієнт 0,6. Отже, у рейтингу УЄФА відставання України від  РФ збільшилося і складає тепер 2.482 пункти.

Зеніт опустився до Ліги Європи, де гратиме навесні разом із Спартаком, який виграв сою групу в цьому турнірі. А от Локомотив завершив виступи.

Шотландія

Обидві шотландські команди грають у Лізі Європи.  і грали цього разу в гостях. Рейнджерс зіграв унічию з Ліоном (1:1), а Селтік здолав Бетіс (3:2).

Селтік опускається до Ліги конференцій, а Рейнджерс прямує до плей-оф Ліги Європи. Навесні команди зхнову зможуть набирати очки.

У даному випадку 3 очки теж ділимо на 5 команд. Коефіцієнт 0,6 і Шотландія відривається на 2.300 пункти.

Сербія

Головна прикрість тижня – Україну обійшла Сербія. Сталося це завдяки нічиїм Црвени Звезди проти Браги (1:1) у Лізі Європи та Партизана проти Анортосіса у Лізі конференцій (1:1).

Це, як і в України, принесло сербам 2 бали, але ділити тут потрібно на 4 (за кількістю учасників від країни на старті). Тобто, Сербія заробила 0,5 балів і уже випереджає Україну на 0.075 пункти.

Навесні Црвена Звезда гратиме у плей-оф Ліги Європи, а Партизан – у плей-оф Ліги конференцій.

Бельгія

У Лізі чемпіонів Брюгге програв ПСЖ (1:4) і вилетів із єврокубків. У Лізі Європи Генк програв Рапіду (0:1) і фінішував останнім без перспектив на євровесну, а Антверпен хоча і переміг Олімпіакос (1:0), теж припинив змагання. І лише Гент, який у Лізі конференцій переміг Флору (1:0) вийшов до весняного плей-оф та зможе продовжити наздоганяти Україну.

Нині завдяки 4 очкам і 0,8 очкам у рейтинг коефіцієнтів Бельгія наблизилася на відстань 1.200 пунктів. Генту аби відіграти цю фору потрібно буде навесні перемагати у трьох поєдинках.

Швейцарія

Янг Бойз у Лізі чемпіонів зіграв із рахунком 1:1 в матчі проти МЮ, фінішував останнім і більше не гратиме у цьому сезоні в єврокубках.

А Базель у Лізі конференцій розгромив Карабах (3:0) і став переможцем групи, вийшовши до стадії плей-оф.

Три набрані очки потрібно ділити на 4 команд. Додаємо коефіцієнт 0,750 до загального і бачимо, що Швейцарія – на відстані 2.125 пункту або 4 перемог і однієї нічиєї навесні.

Далі буде гірше

Омріяне 10-те місце у рейтингу УЄФА, яке дає право чемпіону України відразу стартувати з групового етапу Ліги чемпіонів, недосяжне. Більше того, влітку, коли на старті нового євросезону оновиться рейтинг – Україна чимало втратить.

Справа у тому, що влітку 2022 року, коли представники країн почнуть набирати перші очки у сезоні 2022/23 у європейських кубках, відмінусується найдавніший сезон із нинішніх п’яти – 2017/18.

У тому сезоні Україна показала чудовий результат – коефіцієнт 8.000 (цього сезону – лише 4.200). А більшість сусідів по рейтингу УЄФА виступили тоді гірше, тож і втратять значно менше.

Наприклад, Шотландія втратить лише 4.000 бали, Сербія – 6.375, Швейцарія – 6.500 а Бельгія – взагалі 2.600. Австрія позбудеться майже 10 залікових пунктів, але її нинішня перевага не дасть упасти глибоко. А от Росія, яка втратить аж 12.600 балів гепнеться до середини другого десятка.

Україна в підсумку залишиться на 12-му місці (якщо навесні Базель, Спартак і Зєніт не наберуть чимало очок) – нас точно обжене Бельгія, але, дуже ймовірно, ми обженемо Росію.

І потім доведеться починати все спочатку, адже достатньо наблизяться Греція, Хорватія, Данія, Норвегія, Чехія і Туреччина. Розслаблятися немає коли.