960_d.webp (84.01 Kb)
Прев’ю до Чемпіонату Європи з футболу.
960_d.webp (84.01 Kb)
Британці проти слов’ян. Англійці проти хорватів – принципове протистояння. Шотландці проти чехів (ще досі свіжий скандал з нібито расистськими словами захисника Славії Кудели на адресу гравця Рейнджерс – не доведено, але чеха дискваліфіковано у тому числі й на Євро).
Цікавих матчів з позафутбольним змістом у групі D буде вдосталь. Особливо, якщо зауважити, що це – найрівніший за складом учасників квартет. Без явного аутсайдера.
Англія
england_euro.webp (75.67 Kb)
Підопічні Гарета Саутгейта упевнено пройшли кваліфікацію, здобувши 7 переконливих перемог у 8 матчах над збірними Чехії, Косово, Болгарії та Чорногорії. Єдина осічка сталася у Празі, коли господарі вирвали перемогу на останніх хвилинах матчу – 2:1.
Але чехам це не дуже допомогло – 6 очок відставання від лідера і поразка у матчі-відповіді з рахунком 0:5. Англійцям точно захочеться помститися за гру у Празі і повторити успіх Лондона.
Нині у збірної Англії – серія із 6 поспіль перемог. Минулого року – у Лізі Націй над Ісландією (4:0), а вже у 2021-му – над Сан-Марино (5:0), Албанією (2:0) та Польщею (2:1) у рамках кваліфікації на чемпіонат світу. На додачу – дві мінімальні вікторії по 1:0 над Австрією та Румунією у товариських поєдинках.
Склад збірної має кілька проколів і дещо незбалансований. По-перше, через травми не зіграють основний голкіпер збірної Поуп (Барнслі), основний правий захисник Трент Александр-Арнольд (Ліверпуль), основний центрбек Гомес (Ліверпуль) та основний правий вінгер Грінвуд (МЮ). Втім, Пікфорд, Тріпп’єр, Мінгз та Санчо – варіанти не гірші. Більше того, у збірній стільки правих оборонців, що навіть на фоні травми Александра-Арнольда місця в збірній не знайшлося для Ван-Біссаки з МЮ.
є певний вакуум у центрі поля. Аллі з Тоттенгема та Медісон з Лестера видали посередні сезони, тож їх замінили юні зірки – Фоден і Беллінгем. Як вони виступлять на такому рівні – загадка.
Склад збірної Англії на Євро-2020
england_national_football_team.webp (122.12 Kb)
Воротарі: Пікфорд (Евертон), Дін Гендерсон (МЮ), Джонстон (Вест Бромвіч).
Праві захисники: Тріпп’єр (Атлетіко), Вокер (Манчестер Сіті), Джеймс (Челсі).
Центральні захисники: Магуайр (МЮ), Стоунз (Манчестер Сіті), Мінгз (Астон Вілла), Коуді (Вулвергемптон), Вайт (Брайтон).
Ліві захисники: Чілвелл (Челсі), Шоу (МЮ).
Опорні півзахисники: Райс (Вест Гем), Дж. Гендерсон (Ліверпуль).
Центральні півзахисники: Маунт (Челсі), Фоден (Манчестер Сіті), Беллінгем (Боруссія Д), Філіпс (Лідс).
Праві вінгери: Санчо (Боруссія Д), Сака (Арсенал).
Ліві вінгери: Стерлінг (Манчестер Сіті), Решфорд (МЮ), Гріліш (Астон Вілла).
Форварди: Кейн (Тоттенгем), Калверт-Льюін (Евертон).
Хорватія
croatia_euro.webp (171.64 Kb)
Діючі фіналісти чемпіонату світу не без пригод виграли свою групу кваліфікації на Євро. Хорватія виграла усі чотири домашні матчі у групі (двічі – дуже непереконливо по 2:1), але на чужих стадіонах не вразила – нічиї з Вельсом та Азербайджаном, поразка від Угорщини і лише одна перемога над Словаччиною. Втім, суперники багато втрачали в очних матчах, тож «картаті» перемогли у групі та вийшли на чемпіонат Європи.
Виправдання блідій грі – оновлення збірної (у 2018 срібні призери ЧС мали найстарший склад на турнірі). Воно продовжилося і у Лізі Націй (1 перемога над Швецією та 5 поразок) і навіть у весняних матчах відбору на чемпіонат світу-2022. Там Хорватія програла Словенії, з великими складнощами дотиснула Кіпр (1:0) і відігралася на Мальті (3:0). Товариські матчі червня оптимізму не додали – нічия з Вірменією та очікувана поразка від Бельгії.
На Євро хорвати везуть хороший склад, до якого навіть повернувся легенда збірної та Реалу Лука Модріч. Чи не єдиний, про кого варто перейматися – це інший хавбек з Іспанії Іван Ракітіч (Севілья). Втім, у збірній настільки висока конкуренція на позиції в центрі поля, що цього можуть і не помітити. Адже на місцях – лідери Реала, Інтера, Челсі та Аталанти.
Склад збірної Хорватії на Євро-2020
croatia_national_football_team.webp (145.5 Kb)
Воротарі: Ліваковіч (Динамо Зг), Слуга (Лутон), Калініч (Хайдук).
Праві захисники: Врсалько (Атлетіко), Юрановіч (Легія).
Центральні захисники: Чалета-Цар (Марсель), Віда (Бешикташ), Гвардіол (Динамо Зг), Ловрен (Зеніт), Шкоріч (Осієк).
Ліві захисники: Брадаріч (Лілль), Барішич (Рейнджерс).
Опорні півзахисники: Брозовіч (Інтер), Модріч (Реал), Бадель (Дженоа).
Центральні півзахисники: Ковачіч (Челсі), Пашаліч (Аталанта), Влашич (ЦСКА М), Іванушец (Динамо Зг).
Праві вінгери: Брекало (Вольфсбург).
Ліві вінгери: Ребіч (Мілан), Перішич (Інтер), Оршич (Динамо Зг).
Форварди: Крамаріч (Хоффенгайм), Петковіч (Динамо Зг), Будімір (Осасуна).
Чехія
czech_euro.webp (114.54 Kb)
Шлях Чехії на Євро ми вже згадували. Команда поділила очки з Англією, але багато розгубила у гостьових матчах, програвши ще і косоварам та болгарам. Втім, суперники також багато втрачали, тож 2-му місце Чехії у групі і путівці на чемпіонат Європи – не загрожували.
У минулому році Чехія успішно виступила у дивізіоні В Ліги Націй, де обійшла Ізраїль, Словаччину і нинішнього суперника по групі – Шотландію. Причому шотландці виграли двічі – 2:1 у гостях на 1:0 вдома, але не наздогнали суперника.
Нестабільно чехи виступили і у відборі до ЧС-2022: розгромили знекровлену коронавірусом Естонію, але пропустили аж 2 голи (6:2), утримали нічию з Бельгією (1:1) і програли Вельсу (0:1). У товариській грі перед Євро проти Італії результат також не потішив (0:4).
Склад на чемпіонат Європи Чехія зібрала непоганий, але явно помітні проблеми на лівому фланзі оборони, де не завадив би Новак із Фенербахче. Також не вражають вінгери збірної, де відсутня не лише альтернатива Янкто, але і немає йому достойного партнера на протилежному фланзі. Черни з Твенте, який фантастично почав минулий сезон, розгубив форму та на додачу ще і травмувався.
Склад збірної Чехії на Євро-2020
czech_national_football_team.webp (211.05 Kb)
Воротарі: Павленка (Вердер), Вацлік (Севілья), Мандоус (Сігма).
Праві захисники: Цоуфал (Вест Гем), Кадерабек (Хоффенгайм), Матею (Брешіа).
Центральні захисники: Калаш (Брістоль), Зіма (Славія), Челюстка (Спарта), Брабец (Вікторія).
Ліві захисники: Боржіл (Славія).
Опорні півзахисники: Соучек (Вест Гем), Крал (Спартак М), Голеш (Славія).
Центральні півзахисники: Даріда (Герта), Барак (Верона), Шевчик (Славія), Саділек (Слован).
Праві вінгери: Масопуст (Славія).
Ліві вінгери: Янкто (Сампдорія), Пешек (Слован).
Форварди: Шик (Баєр), Видра (Бернлі), Пекхарт (Легія), Крменчик (ПАОК), Гложек (Спарта).
Шотландія
scotland_euro.webp (78.97 Kb)
Шотландія зайшла на Євро через додатковий відбір Ліги Націй. У прямій кваліфікації «скоти» пропустили Бельгію та Росію, програвши їм 4 матчі з 4. Натомість іншим суперникам – Кіпру, Казахстану та Сан-Марино – команда шансів не лишила (хоча і програла розгромно казахам у гостях – 0:3).
А далі була кваліфікації Ліги Націй, де шотландці двічі витягнули щасливий квиток у серії післяматчевих пенальті. Спочатку вибили Ізраїль 0:0 (5:3), а потім Сербію 1:1 (5:4). У 2021 році Шотландія продовжила нічийний шлях – поділила очки з Австрією та Ізраїлем у відборі на чемпіонат світу, а також зіграла унічию з Нідерландами (2:2) безпосередньо перед Євро у товариській грі. Аутсайдерів – Фарери і Люксембург – британці здолали ббез проблем (4:0 та 1:0 відповідно).
Тренери майже збірної не зазнали кадрових втрат через травми. Не зіграє лише півзахисник Маклін з Норвіча, але він – лише 4-5-й вибір на позицію у центрі поля. Натомість чимало гравців не запрошені до команди, не зважаючи на непогано проведений сезон на клубному рівні. Вочевидь, їх у складі збірної не бачить наставник Стів Кларк. У списку відсутніх – пара нападників Шеффілд Юнайтедт Бурк – Макберні, вінгери Вест Бромвіча Філіпс та Снодграс, опорник Шині з Дербі Каунті та захисник Ньюкасла Рітчі. Також не дочекався виклику півзахисник Гаулд з чемпіонату Португалії, який у сезоні набрав 9+7 за системою гол плюс пас.
Натомість кидається у вічі відразу 8(!) претендентів на дві позиції у центрі поля, відсутність опорників і лише один фланговий гравець у лінії атаки. Схоже, футболістам доведеться звикати до непритаманних їм амплуа.
Склад збірної Шотландії на Євро-2020
scotland__national_football_team.webp (223.55 Kb)
Воротарі: Маршалл (Дербі Каунті), Гордон (Хартс), Маклафлін (Рейнджерс).
Праві захисники: Патерсон (Рейнджерс), О’Донелл (Мазервелл).
Центральні захисники: Купер (Лідс), Генлі (Норвіч), МакКенна (Ноттінгем Форест), Гендрі (Остенде), Галлахер (Мазервелл).
Ліві захисники: Робертсон (Ліверпуль), Тірні (Арсенал), Тейлор (Селтік).
Опорні півзахисники: –.
Центральні півзахисники: Мактомінай (МЮ), Макгінн (Астон Вілла), Армстронг (Саутгемптон), Гілмур (Челсі), Флек (Шеффілд Юнайтед), Макгрегор, Тернбул, Крісті (усі – Селтік).
Праві вінгери: –.
Ліві вінгери: Фрейзер (Ньюкасл).
Форварди: Адамс (Саутгемптон), Дайкс (КПР), Нісбет (Хайберніан).
Календар матчів. Група D
13 червня. 22:00. Англія – Хорватія.
14 червня. 16:00. Шотландія – Чехія.
18 червня. 19:00. Хорватія – Чехія.
18 червня. 22:00. Англія – Шотландія.
22 червня. 22:00. Хорватія – Шотландія.
22 червня. 22:00. Чехія – Англія.
Фаворити Групи D
Букмекери беззаперечним фаворитом Групи D вважають Англію. Коефіцієнт на те, що Англія посяде перше місце у групі – 1.40. Поставити на перемогу у групі Хорватії можна з коефіцієнтом 4.00. Лідерство Чехії після трьох турів оцінено у 14.00. Коефіцієнт на перше місце Шотландії – 18.00.
На прохід до плей-офф пари Англія/Хорватія у статусі команд, що посядуть 1-ше та 2-ге місця – коефіцієнт у розмірі 1.80.