Літнє міжсезоння повернулося після коронавірусної паузи. Минулого року клуби були економними, а тепер вийшли на ринок ще більш голодними. Цього літа були як трансфери на десятки мільйонів євро, так і фантастичні безплатні переходи вільних агентів. А ще – орендні угоди, які раніше годі було і уявити.

У пошуках шляхів обходу фінансового фейр-плей, клуби все частіше практикують непрямі обміни або ж просто чекають, коли у бажаних гравців завершаться терміни дії контрактів, аби забрати їх безкоштовно. Тож яким було трансферне літо 2021 року, під час якого клуби змінили Мессі, Роналду та інші зіркові футболісти? Пропонуємо ТОП-20 головних трансферів цього міжсезоння.

Джек Гріліш (Астон Вілла – Манчестер Сіті)

Гвардіола мріяв – Гвардіола отримав. Нехай шейхам і довелося викласти шалені 117,5 мільйонів євро за 25-річного вінгера. З отриманих грошей Астон Вілла менше третини витратила на заміну – ямайця Бейлі з леверкузенського Баєра, а решту вклала у розвиток клуба. А Гріліш відразу почав відпрацьовувати кошти – у трьох стартових матчах АПЛ забив гол та успішно асистував партнерам.

Серхі Агуеро та Ерік Гарсія (Манчестер Сіті – Барселона)

Перший – ветеран, який все життя мріяв зіграти з Мессі. Другий – молодий вихованець каталонців, який з усім своїм талантом не зміг пробитися з-за спин справжніх «монстрів» МанСіті – Діаша, Стоунза, Лапорта. Обидва прийшли безплатно – як вільні агенти. І обом нині не позаздриш. Агуеро так і не зіграв поруч з Мессі за межами збірної і до того ж травмувався. А Гарсія поки не вражає у обороні (Барселона пропустила 3 голи у двох матчах за його участі) і вже заробив червону картку.

Ліонель Мессі (Барселона – ПСЖ)

Головна епопея футбольного літа. Барселона через нічим не виправдане марнотратство попередніх років, опинилася на грані банкрутства. Не фактичного, а кадрового. Клуб просто не зміг вписатися у ліміти, щоб укласти нову угоду з головною футбольної зіркою світу нинішнього тисячоліття. Мессі навіть погодився на половину зарплати, а його партнери по команді теж урізали апетити, аби вивільнити гроші. Утім, продати когось (і на цьому заробити) каталонцям так і не вдалося – тож аргентинець зі сльозами на очах змушений був залишити рідну команду і безкоштовно перейти до французького гранда. Він вже встиг там дебютувати, спровокувавши новий телевізійний рекорд – вболівальники як у Франції, так і у Іспанії, масово слідкували за першим поєдинком Мессі у футболці ПСЖ.

Серхіо Рамос (Реал – ПСЖ)

Жоржиньо Вейналдум (Ліверпуль – ПСЖ)

Джанлуїджі Доннарумма (Мілан – ПСЖ)

Парижани були просто неймовірними цього літа. Запросити, не сплативши ані копійки, лідерів чотирьох європейських грандів, у яких завершилися контракти – це справжнє мистецтво. Зекономивши на трансферах, ПСЖ отримав можливість платити новачкам величезні зарплати і тепер цією дрім-тім спробує нарешті здійснити мрію своїх катарських власників – виграти Лігу чемпіонів. Утім, на старті сезону новачкам не щастить. Рамос травмований, Доннарумма через пошкодження також досі не дебютував, а Вейналдум, хоча і взяв участь у всіх 4 матчах, але результативними діями досі не відзначився. У Ліверпулі він діяв значно успішніше. Вочевидь, зіркам потрібен час аби зігратися.

Ашраф Хакімі (Інтер – ПСЖ)

Нуну Мендеш (Спортінг – ПСЖ)

Цей рейтинг ледве не перетворився на ТОП-10 найуспішніших трансферів ПСЖ цього літа. Щоправда, за цих двох флангових захисників довелося платити. Хакімі обійшовся у 60 мільйонів і відразу почав виправдовувати такі витрати (1+2 за системою гол плюс пас у перших 4 матчах), а Мендеш коштує парижанам лише 7 мільйонів за річну оренду. Як для найкращого молодого футболіста чемпіонату Португалії минулого року – зовсім небагато. 19-річний лівий бек не встиг дебютувати, оскільки перейшов до нової команди в останній день трансферного вікна – 31 серпня.

Дайо Упамекано, Марсель Забітцер (Ляйпциг – Баварія)

Мюнхенці ось уже три десятки років діють просто – перекуповують у головних своїх конкурентів їхніх головних зірок. У 90-х це був Кайзерслаутерн (Лаббадія, Вітечек, Сфорца) Вердер (Баслер, Херцог), Штутграт (Елбер і Штрунц) та Карлсруе (Кан, Шолль, Фінк, Тарнат). На початку століття – менхенгладбахська Боруссія (Андерссон, Ефенберг) і Гамбург (Саліхаміджич, Ковач), у середині нульових – Баєр (Баллак, Зе Роберто, Лусіо) і Вердер (Клозе, Пісарро, Ісмаель, Боровскі). Минулого десятиліття настав час «грабувати» дортміндську Боруссію (Хуммельс, Гетце, Левандовскі). Цього літа прийшла черга Ляйпцига, звідки до Мюнхена перейшли не лише головний тренер Нагельсманн, але і дві зірки «бичків» – французький захисник і австрійський хавбек. За двох заплатили 57,5 мільйонів євро. Якщо додати і тренера – вийде більше 80 мільйонів.  

Антуан Грізман (Барселона – Атлетіко)

Іншого лідера атаки каталонці також втратили фактично безкоштовно. За рік оренди французького форварда Атлетіко заплатить 10 мільйонів євро. А якщо захоче викупити контракт футболіста – улітку 2022-го має додати ще 40 мільйонів. Іронія у тому, що два роки тому Барселона заплатила «матрацникам» за Грізмана 120 мільйонів. Тепер стає зрозумілим, як «гранатово-сині» опинилися у глибокій фінансовій ямі.

Хакан Чалханоглу (Мілан – Інтер)

Чемпіон Італії під час трансферного вікна почистив склад, заробивши на трансферах майже 200 мільйонів євро. І показав майстер-клас з економії, запросивши безплатно одного з найкращих асистентів Серії А. Чалханоглу навіть не довелося переїздити в інше місто. Турок уже зіграв у обох матчах сезону за новий клуб і заробив 1+1 за системою гол плюс пас. 

Джейдон Санчо (Боруссія Д – МЮ)

21-річний англієць повертається на батьківщину. Чотири роки тому він пішов з академії Манчестер Сіті і швидко став не лише одним з лідерів Боруссії, але й найкращим молодим футболістом світу. За три останні сезони у Бундеслізі та Лізі чемпіонів півзахисник зіграв 113 матчів, у яких забив 42 голи і зробив 53 гольові передачі. Інший клуб з Манчестера заплатив за Санчо 85 мільйонів євро, але Сульшер поки не спішить кидати футболіста у бій – дав лише 115 хвилин у стартових трьох турах.

Едуардо Камавінга (Ренн – Реал)

Два роки за цього футболіста змагалися Реал, Баварія, Ювентус, ПСЖ, Барселона та Манчестер Юнайтед. Найбільш успішним став мадридський клуб, який в останній день трансферного вікна за відносно невеликі гроші (31 млн євро) запросив 18-річного французького центрального хавбека до себе. «Новий Погба» у майбутньому має стати заміною для ветеранів – Модріча і Крооса.

Девід Алаба (Баварія – Реал)

А цього зіркового австрійського захисника «вершкові» забрали безкоштовно, спокусивши його вищою, ніж у Баварії зарплатою. За 10 років у Мюнхені Алаба виграв 10 чемпіонських титулів і два Кубки чемпіонів. Він міг стати легендою клубу, але обрав додаткові 2 мільйони на рік до тих 10, що мав у Німеччині.

Рафаель Варан (Реал – МЮ)

Щоб розчистити місце для Алаби, мадридський клуб спекався обох своїх основних центральних захисників. Але якщо Рамос пішов без компенсації, то Варан хоча би приніс 40 мільйонів євро. 28-річний гравець збірної Франції уже дебютував за МЮ і у першій же грі став співавтором мінімальної перемоги над Вулвергемптоном (1:0), віддавши результативну передачу наприкінці гри.

Мемфіс Депай (Ліон – Барселона)

Його особисто хотів Рональд Куман, але навіть після трансферу (безкоштовного, до речі) Барселона ризикувала залишитися без футболіста. Причина та сама – дефіцит коштів на виплату зарплати. Довелося лідерам каталонців на чолі з Піке та Альбою погоджуватися на серйозне скорочення своїх заробітків у клубі. Депай віддячує вже з перших турів – у трьох перших матчах Примери забив 2 голи і ще раз віддав результативний пас.

Ромелу Лукаку (Інтер – Челсі)

Другий за розміром цінника трансфер цього літа – 115 мільйонів євро. Другий бомбардир Серії А минулого сезону (24 голи) і чемпіон Італії витримав за межами АПЛ лише два роки і тепер повертається до Челсі, у якому 10 років тому і починався британський етап кар’єри бельгійця. Потім були Вест Бромвіч, Евертон, Манчестер Юнайтед… Настав час замкнути коло. І Лукаку робить це досить успішно – вже забив 1 гол у 2 матчах за нову стару команду.

Роналду (Ювентус – МЮ)

А тут повернення відбулося через 12 років. У 2003-му юний португалець перейшов до команди сера Алекса Фергюсона, щоб згодом стати одним з двох найбільш успішних футболістів сучасного світу. Після 6 років у Англії Роналду переїхав у Мадрид, де і пройшла найкраща частина його кар’єри, а ще через три роки у Ювентусі 36-річний форвард повертається у Манчестер за смішні 15 мільйонів євро.