Кваліфікація до чемпіонату світу-2022 року у Катарі перевалила за екватор. Оскільки у групі, де виступає збірна України, непарна кількість команд, то кожного туру хтось з них пропускає тур. Цього разу – це якраз команда Олександра Петракова, яка зіграє товариський поєдинок проти Чехії 8 вересня.

А тим часом у 10 групах відбудеться 25 офіційних поєдинків. У тому числі – два важливі для України двобої у групі D. З них і почнемо.

Боснія – Казахстан  та Франція – Фінляндія

Основні суперники збірної України по групі проведуть домашні поєдинки проти команд, які поступаються їм у класі. Для Боснії та Франції вкрай важливо не втрачати очки, а от для збірної України краще буде, коли гості зможуть набрати очки.

Шанс Фінляндії  – у скандалі навколо збірної Франції. Команда не перемагає уже 5 матчів поспіль (усі ігри завершилися внічию) і втратила вже 6 пунктів (три нічиї) у поточній кваліфікації. А днями ЗМІ опублікували інформацію про те, що головний тренер збірної Дешам втратив контроль над футболістами і тепер вони впливають на нього. Сталося це після «амністії» тренера щодо форварда Каріма Бензема, якого виганяли на кількоа років з команди за участь у шантажі партнера по збірній.

До того ж, збірна Франції гратиме без двох своїх лідерів – Нголо Канте і Кіліана Мбаппе.

А от казахам буде вкрай важко: збірна Боснії та Герцеговини пропускала попередній тур і мала час на відпочинок, а Казахстан проведе уже третій поєдинок за шість днів, долаючи довгий маршрут Нурсултан – Гельсінкі – Сараєво. Втім, у Боснії є суттєві кадрові проблеми. Дискваліфікований центральний півзахисник Хаджиахметовіч (Коньяспор), на коронавірус захворіли форварди Ходжич (Фехервар) та Туркес (Лозанна), хавбек Хашич (Бешикташ), не викликав до збірної тренер воротаря Евертона Беговіча. Крім того, чимало гравців пропустять матч через травми – захисники: Сушич (Клуж), Газібеговіч (Штурм), Бічакчіч (Хоффенгайм); хавбек Шаріч (Асколі), форвард Коньїч (Універсітатя).

Фаворити матчів – господарі. Поставити на перемогу Боснії можна з коефіцієнтом 1.26, на нічию – за 5.50, а на перемогу Казахстана – з коефіцієнтом 12.50. Схожі цифри і у другому поєдинку. Ставка на перемогу Франції принесе виграш з коефіцієнтом 1.20, нічия – за 7.40, а перемога Фінляндії оцінена у 15.50.

Нідерланди – Туреччина

Турки дуже добре стартували у відборі, перемігши вдома Нідерланди у першому турі (4:2), а потім розгромивши на виїзді Норвегію (3:0). Однак далі команда забуксувала, втративши очки зі значно слабшими суперниками – 3:3 з Латвією та 2:2 з Чорнгорією. Причому проти балканців другий гол Туреччина пропустила на 7-й (!) компенсованій хвилині. Частково відновити емоційний стан вдалося очікувано легкою перемогою над Гібралтаром (3:0), але тепер уже турки не явні фаворити – збірна на відстань одного очка підпустила до себе тих, кого перемагала – тож тепер потрібно починати спочатку. Поразка у Амстердамі вкупі з перемогою Норвегії над Гібралтаром опустить Туреччину з 1-го на 3-тє місце у групі.

Голландці навпаки – після стартової осічки у Стамбулі мобілізувалися і більше не програвали, а єдина втрата очок сталася у виїзньому матчі проти Норвегії (1:1). Аутсайдерів (Чорногорію, Латвію, Гібралтар)  «помаранчеві» легко здолали із загальним рахунком 13:0. Нідерланди навіть без травмованого Гакпо мають потужну лінію атаки Мален – Депай – Бергюйс, яку підтримують з глибини зіркові де Йонг і Вейналдум. Сил аби взяти реванш за 2:4 у першій грі вистачає.

Букмекери рекомендують ставити на господарів. Перемога збірної Нідерландів оцінена коефіцієнтом 1.36, нічия – у 5.30, а перемога Туреччини коштує 9.10.

Хорватія – Словенія

Дербі країн, які вийшли 30 років тому зі складу Югославії. Дербі двох дуже обережних збірних, які в першу чергу шукають рецепт перемоги біля власних воріт, роблячи ставку на надійний захист, а не на атаку. І цьому є логічне пояснення. У Хорватії вже давно немає форвардів калібру Шукера, Бокшича або хоча би Влаовіча. А у Словенії їх і не було ніколи. Тож не дивно, що у хорватів – усього 5 забитих голів у 5 стартових матчах, а у словенців – лише чотири. Для команд із групи лідерів – дуже мало.

Ось і у двох попередніх осінніх матчах команди показали майже ідеальний результат, якщо оцінювати гру у захисті. Хорватія розписала нульову нічию зі збірною РФ і мінімально (1:0) обіграла Словаччину, забивши переможний гол на останніх хвилинах. А Словенія пропустила від словаків (нічия 1:1) і так само мінімально перемогла Мальту (1:0). У першому колі Словенія вдома перемогла Хорватію також з традиційним для цих команд рахунком – 1:0. Тому хорвати прагнуть взяти реванш. Грати господарям доведеться без травмованих Модріча, Рога і Будіміра та відсутніх з інших причин захисників Врсалько, Брдаріча і Понграчіча. А от у Словенії зібрався оптимальний склад – з Облаком, Ілічічем, Зайцем, Куртічем і Шпораром.

Явний фаворит матчу – господарі. Перемога збірної Хорватії оцінена коефіцієнтом 1.65, нічия – у 4.10, а перемога Словенії коштує 6.20.

Ірландія – Сербія

Серби – лідери групи А. Вони випереджають Португалію за різницею забитих і пропущених голів, маючи в активі 10 очок у 4 матчах. Єдина втрата – домашня нічия проти Португалії (2:2). Крім того, Сербія перемогла Ірландію (матч першого туру – 3:2), Азербайджан (2:1) та Люксембург (4:1). При цьому 7 з 11 голів забив форвард Фулгема Мітровіч. Він і зараз готовий до бою, як й інші лідери команди – Тадіч (Аякс), Костіч (Айнтрахт), Гудель (Севілья), Малінковіч-Савіч (Лаціо), Йовіч (Реал), Влаховіч (Фіорентина) та інші.

А ось Ірландія – одне з найбільших розчарувань цієї кваліфікації. «Зелені» попливли після першої поразки від сербів і вже запам’яталися двома сенсаціями зі знаком «мінус»: програли вдома Люксембургу (0:1) і ледве врятувалися від домашньої поразки у грі проти Азербайджана (1:1 і гол за 3 хвилини до завершення матчу). Свіжий програш Португалії (1:2) теж був сповнений драматизму – Роналду оформив для своєї команди перемогу наприкінці гри хвилинах, забивши на 89-й і 96-й хвилинах). На додачу до усіх проблем Ірландці ще й купу травм заробили. На гру проти Сербії не вийде відразу кілька лідерів: голкіпер Рендольф (Вест Гем), захисники Коулмен (Евертон), Стівенс (Шеффілд Юнайтед), О’Ши (Вест Бромвіч), півзахисники О’Дауда (Брістоль), МакКарті (Селтік) і форвард Лонг (Саутгемптон). 

Фаворити матчі – серби. Зробити ставку на Ірландію можна з коефіцієнтом 3.65, на нічию – за 3.40, а на перемогу Сербії – з коефіцієнтом 2.13.

Данія – Ізраїль

Два лідери групи F зійдуться в очному двобої. Данія – одна з трьох команд європейської кваліфікації, які виграли усі свої матчі (інші дві – Англія та Швеція) і єдина, хто не пропустила жодного голу у свої ворота. За 5 турів данці обіграли усіх суперників (Ізраїль, Молдову, Австрію, Шотландію, Фарерські острови) із загальним рахунком 17:0. При цьому головних конкурентів – Австрії та Ізраїль підопічні Каспера Юмланда перемогли у гостях, а найважчою несподівано стала перемога над фарерцями (1:0). Проблема збірної – відсутність групи лідерів. Через травми та хвороби не зіграють захисник Вестергоор (Саутгемптон), хавбек Еріксен (Інтер) та обидва основні форварди – Дольберг (Ніца) та Бретуейт (Барселона).

Ізраїль має лише одну втрату – у попередньому матчі збірної травмувався півзахисник Венеції Перец. Утім, ця ланка у збірній – найсильніша, тому такі гравці, як Натхо (Партизан), Біттон (Селтік) і Соломон (Шахтар) здатні компенсувати відсутність партнера по команді. До того ж попереду з явними намірами стерти «нуль» у графі пропущені голи навпроти команди Данії у турнірній таблиці вийдуть головні бомбардири Ізраїлю – Захаві (ПСВ) та Даббур (Хоффенгайм). Перший у попередніх трьох матчах за збірну забив 6 (!) голів, а другий забивав у кожному з цих трьох останніх турах по одному голу.

Фаворити матчі – господарі. Зробити ставку на Данію можна з коефіцієнтом 1.36, на нічию – за 5.20, а на перемогу Ізраїлю – з коефіцієнтом 9.10.

Австрія – Шотландія

Тут все просто: суперники вже розгубили чимало очок і наразі посідають 3-тю та 4-ту сходинку в групі, поступаючись Данії та Ізраїлю. Тож той, хто програє у цьому двобої ризикує вже зараз поставити хрест на сподіваннях поїхати у Катар. Нічия з великою долею ймовірності стане фатальною для обох. Тож очікуємо безкомпромісної боротьби з акцентом на атаку. Єдиний  мінус – величезна група травмованих гравців у складах обох команд: Баумгартлінгер (Баєр), Шлагер (Вольфсбург) та Сабітцер (Баварія) у Австрії і Армстронг (Саутгемптон), Форрест (Селтік), Маклін (Норвіч), Фрейзер (Ньюкасл) у Шотландії.

У матчі першого туру між цими командами була зафіксована нічия 2:2. Після цього команди взяли свої очки у матчах з головними аутсайдерами – Молдовою та Фарерськими островами, але нічого не змогли вдіяти з безпосередніми конкурентами. Австрія без шансів програла Данії (0:4) та Ізраїлю (2:5), а Шотландія хоча і впиралася, але набрала усього 1 очко у цих двох поєдинках – 1:1 проти Ізраїлю та 0:2 від Данії.

Фаворити матчі – господарі. Зробити ставку на Австрію можна з коефіцієнтом 1.83, на нічию – за 3.60, а на перемогу Шотландії – з коефіцієнтом 4.70.

Польща – Англія

Чи впорається Левандовскі проти всієї збірної Англії? Це питання не таке вже й безглузде. Навіть головний тренер збірної Польщі Паулу Соуза визнав це і перед грою заявив: «Тренер має говорити про свою команду в цілому, але між Робертом та іншими дійсно велика різниця у класі». У попередніх матчах кваліфікації форвард Баварії забив Угорщині (3:3), оформив дуль у ворота Андорри (3:0), пожалів Англію у виїзному матчі (1:2), відзначився у воротах Албанії (4:1) та дублем почав розгром Сан-Марино (7:1). Завдяки такій грі капітана Польща біль-менш може не зважати на купу травмованих, серед яких захисники Река (Спеція) і Валюкевич (Кальярі), хавбек Кліх (Лідс) та форвард Мілік (Марсело) і Пйонтек (Герта).

У англійців теж чимало проблем зі складом. Гру пропустить дискваліфікований захисник Астон Вілли Мінгз і травмовані Санчо (МЮ) та Келверт-Льюін з Евертона. Однак у Сатугейта в розпорядженні розсип гравців світового рівня, тож віце-чемпіони Європи не будуть надто страждати через ці втрати. Англія виграла усі п’ять стартових поєдинків відбору (5:0 у Сан-Марино; 2:0 у Албанії; 2:1 у Польщі; 4:0 в Угорщини; 4:0 в Андорри) і пропустила у них лише один гол. Його, до речі, забили саме поляки. У тій грі англійці здобули перемогу тільки на 85-й хвилині – тому виїзд до Варшави для них точно не буде простим.

Хоча саме гостей букмекери вважають явним фаворитом. Поставити на Польщу можна з коефіцієнтом 5.80, на нічию – за 3.90, а перемога Англії принесе виграш з коефіцієнтом 1.71