111_real_brand.webp (158.24 Kb)

Скільки коштують найвідоміші футбольні клуби. Топ-10 незмінна вже 7 років.

111_real_brand.webp (158.24 Kb)

Відома британська компанія Brand Finance, яка з 2010 року визначає рейтинг на основі того, які футбольні бренди є найбільш дорогими, оприлюднила новий список. В лідерах – іспанські Реал, Барселона та англійці.

Аналітики Brand Finance при підготовці свого щорічного дослідження враховують різноманітні складові, які впливають на цінність бренду. Серед них як безпосередньо футбольні – спортивні результаті, відвідуваність матчів, перспективи дитячої та юнацької академій, так і економічні – комерційна діяльність, продаж телеправ, спонсорські угоди, спортивна інфраструктура тощо.

Все це вимірюється у мільярдах доларів. Фактично це не вартість клубу, за яку, скажімо, власник готовий його продати (тим більше, що у багатьох випадках це неможливо – власників може бути два-три або навіть десятки тисяч, як у Іспанії). Але ця сума, як правило, чітко визначає: скільки коштує футбольний клуб.

Топ-10. На горі – Реал та Барселона

brand-finance-football-2021-twitter-card-2134×1200.webp (128.24 Kb)

Свій рейтинг Brand Finance складає з 2010 року. Щоправда першого разу це був топ-25, наступного року – топ-30, а з третього разу і дотепер – топ-50. Як би там не було, але від 2015-го року перша десятка не змінювалася, періодично «мігруючи» в межах топ-10.

За ці роки лідерами річного рейтингу футбольних брендів побували Манчестер Юнайтед (6 разів), Реал (4 рази) та Баварія (2 рази). Цього року також попереду мадридський Реал, цінність якого визначена у 1 мільярд 499 мільйонів доларів. Це на 73 мільйони менше, ніж торік.

На 2-му місці розташувався ще один іспанський гранд – Барселона (1, 487 мільярди). Цьому не завадили навіть негаразди у керівництві, які призвели до зміни президента та невизначеність долі Мессі. Втім, каталонці теж втратили. Мінус 78 мільйонів.

Трійку закриває Манчестер Юнайтед. Який за історію Brand Finance жодного разу не опускався нижче 3-го рядка. Бренд МЮ коштує 1 мільярд 327 мільйонів доларів. За рік манкуніанці втратили 129 мільйонів.

Далі у списку – Манчестер Сіті (1,313 мільярди), Баварія (1,255), Ліверпуль (1,143), ПСЖ (1,042), Челсі (904 мільйони), Тоттенгем (849) та лондонський Арсенал (792). Всі вони у топ-10 перебувають з 2015 року. Цього сезону в плюс спрацювалf лише Баварія (+86 млн).

Аналітики кажуть, що найбільше по клубах вдарив навіть не коронавірус, а скандал зі спробою створити Суперлігу. Баварія в цій виставі участі не брала.

Іспанія

barcelona_brand.webp (314.18 Kb)

У рейтингу – 7 клубів, що представляють Ла Лігу. Лідерство Реала та Барселони ми вже згадували, а крім них до топ-50 футбольних брендів потрапили Атлетіко (13-е місце), Севілья (23-те), а також Валенсія, Атлетік та Вільяреал.

Цікаво, що Атлетіко взагалі не було у першому рейтингу, а у третьому «матрацники» опинилися на 45-му рядку. Чудовий ривок нагору за якихось 10-12 років.

І ще один цікавий момент: крім цієї сімки за всю історію рейтингу жоден інший іспанський клуб не потрапляв до топ-50.

Англія

watford_brand.webp (131.57 Kb)

Британські футбольні клуби – взірець з точки зору ведення бізнесу. По-перше, клубів АПЛ найбільше у першій десятці – аж 6. По-друге, їх найбільше у всьому списку взагалі – 17. Майже вся Прем’єр-ліга, крім трьох аутсайдерів, які цього сезону вже оформили виліт з елітного дивізіону – Шеффілд Юнайтед, Фулгем та Вест Бромвіч.

Натомість у топ-50 представлений єдиний клуб з другого дивізіону – Вотфорд. Команда посіла 38-е місце навіть вище Лідса та Брайтона і на рівні з Бернлі, які провели сезон в АПЛ. Втім, Вотфорд виборов друге місце у Чемпіоншипі і вже восени змагатиметься з цими командами не лише у головах бухгалтерів, але й на полі.

Найвище серед англійців, які не пройшли до топ-10 – Евертон (15-те місце), Лестер (17-те), Вест Гем (18-те) та Ньюкасл (22-е місце). У різні часи до топ-50 також пробивалися ще 7 команд, що теж є рекордом.

Німеччина

bayern_brand.webp (114.31 Kb)

Баварія – явний лідер німецького футболу, як на полі (9 титулів чемпіонів поспіль), так і за його межами. Другий клуб Бундесліги у рейтингу Brand Finance – дортмундська Боруссія, яка посідає лише 12-е місце. Хоча у 2013-2014 роках «джмелі» двічі потрапляли до топ-10.

Ще нижче – Лейпциг. І це також дуже цікава історія. Вперше «бички» заслужили місце у топ-50 лише у 2017 році, а за 4 сезони вже підскочили на 16-й рядок. Ще один приклад грамотного розвитку клубного бренду.

На межі першої двадцятки розташоувалися відразу три представники Бундесліги: Вольфбсург (19-те), Шальке (20-те) та Боруссія Менхенгладбах (21-ше). Трохи нижче – Айнтрахт (25-те) і Баєр (26-те). Хоффенгайм, Кельн, Вердер та Майнц – ще нижче, а у попередні роки до рейтингу потрапляли колишні гранди Штутгарт та Гамбург, берлінська Герта і навіть скромний Аугсбург.

Італія

inter-milan_brand.webp (303.96 Kb)

Клуби Серії А переживають не найкращі часи. Був період, коли до топ-10 за вартістю брендів входили відразу три італійські ФК – Мілан, Інтер та Ювентус. Але востаннє апенінці мали таку цінність у 2013-му році.

Нині від Італії у списку лише 6 клубів – Ювентус (11-те місце), Інтер (14-те), Мілан (29-те), Наполі (32-ге), Рома (39-те) та Лаціо (49-те). Та і у попередні роки представництво було не набагато більшим. Чотири рази доростала до місця у топ-50 Фіорентина і ще одного разу – Аталанта.

Франція

psg_brand.webp (111.46 Kb)

ПСЖ – не єдиний представник французької Ліги 1 у списку Brand Finance. Але решта – далеко позаду. На фоні 7-го місця парижан 27-й рядок Ліона не сприймається серйозно. Тим більше – 46-те місце Марселя.

До речі, ПСЖ – один з трьох нинішніх грандів (вище 16-го місця), хто був відсутнім у першому рейтингу. Про Атлетіко і Лейпциг ми вже згадували, але вони поки так і не доросли до топ-10.

Найкращий рік для французьких клубів – 2014-й. Тоді крім ПСЖ, Ліона і Марселя до топ-50 потрапили також Бордо і Лілль. Крім того, одного разу у списку найдорожчих футбольних брендів засвітилося Монако.

Інша Європа

ajax_brand.webp (171.98 Kb)

У цьогорічному рейтингу лише чотири місця автори відвели клубам, що виступають за межами топ-5 євроейських чемпіонатів. Це голландський Аякс (24-е місце – єдиний клуб не з Італії, Іспанії, Франції, Німеччини чи Англії, хто завжди був у рейтингу), російський Зеніт (33-тє), португальська Бенфіка (41-ше) та шотландський Селтік (48-ме).

У різні роки також до достатнього рівня прокачували свій бренд голландський ПСВ (5 років поспіль) і швейцарський Базель (1 випадок). А Туреччина взагалі у 2013-2014 роках була представлена відразу трьома (!) клубами – Галатасарай, Фенербахче та Бешикташ.

Інший світ

corithians_brand.webp (180.16 Kb)

Ще одним підтвердженням тому, що на початку минулого десятиліття футбол був більш демократичним і навіть клуби середняки могли розвивати свої економічні показники до пристойного рівня, стала наявність у ті роки у топ-50 найдорожчих брендів не лише турків та швейцарців, але й клубів з інших континентів.

По 4 рази до рейтингу пробивалися бразильські Сан-Паулу та Корінтіанс (навіть пробивався до топ-20). Тричі – Фламенго, по два рази – Інтернасьональ і Сантос. Це теж представники Бразилії.

Також у 2012 році Brand Finance високо оцінив вартість брендів американських Сіетла і Лос-Анджелеса Гелексі і навіть поставив на 35-те місце китайський клуб Гуанчжоу.

Українських клубів ніколи у рейтингу Brand Finance не було. Сподіваємося, за кілька років це непорозуміння вдасться виправити.

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко