Гроші не грають у футбол. Це правда, Але не варто забувати, що у футбол грають футболісти, найкращі з яких регулярно вимагають якомога кращих контрактів. А для того аби зібрати кількох лідерів під дахом одного стадіону у сучасному футболі недостатньо підготувати власних вихованців – треба ще й купувати інших гравців.
Хтось намагається зекономити, запрошуючи переважно вільних агентів, або вишуковуючи молодих і ще не дуже дорогих футболістів, аби придбати їх безплатно чи за символічну суму. А хтось навпаки – не цурається викладати десятки і навіть сотні мільйонів євро для того, аби підсилити склад.
Міжнародний центр спортивних досліджень CIES Football Observatory порахував: скільки європейські футбольні гранди заплатили за формування своїх нинішніх команд. Вихованці і вільні агенти – нічого не коштують, а деякі гравці міняли свою цінність (в той чи інший бік). Тож цей фінансовий рейтинг футбольних клубів Європи – не тотожний загальній вартості усіх гравців. У його основі – заплачені за трансфер гроші.
У топ-20 найбільш платоспроможних клубів опинилося відразу 9 представників Англійської Прем’єр-ліги. Решта 11 місць – французи (2), італійці (4), німці (2) та іспанці (3). Як бачимо – перевага АПЛ більш ніж суттєва.
20. Монако – 326 млн євро
Нещодавній суперник Шахтаря по кваліфікації Ліги чемпіонів витратив досить багато на поточний склад. При цьому супердорогих трансферів «монегаски» не проводили.
Найдорожче обійшлися Віссам Бен Єдер (Севілья, 40 млн), Желсон Мартінш (Атлетіко, 30 млн) та Олександр Головін (ЦСКА, 30 млн). Решта не дотягували і до 20 мільйонів.
19. Інтер – 341 млн євро
У 90-х президент клубу Моратті викидав шалені кошти на новачків для своєї команди, але нині у чемпіонів Італії явний курс на економію.
Найдорожчі покупки – Мілан Шкріньяр (Сампдорія, 34 млн) Нікола Барелла (Кальярі, 32,5 млн) і Алесандро Бастоні (Аталанта, 31,1 млн). Рейтинг Інтер міг би бути відразу за топ-10, але влітку клуб продав дві своїх найдорожчі покупки – Лукаку та Хакімі.
18. Боруссія Дортмунд – 346 млн євро
Друга за фінансами німецька команда витрачає не так вже й багато. Ставку у Дортмунді роблять на недорогій перспективній молоді, яку можна прокачати і потім вигідно продати.
Найдорожче Боруссії у її нинішньому складі коштували Матс Хуммельс (Баварія, 30,5 млн), Донні Мален (ПСВ, 30 млн) і Торган Азар (Боруссія М, 25,5 млн).
17. Астон Вілла – 351 млн євро
Перший сюрприз у рейтингу. Відносно скромний клуб з Бірмінгема, який лише позаторік повернувся до АПЛ після трьох сезонів у Чемпіоншипі, може за витратами конкурувати з топ-командами.
Найдорожчі покупки Астон Вілли припали якраз на два останні сезони: Еміліано Буендія (Норвіч, 38,4 млн), Оллі Воткінс (Брентфорд, 34 млн) і Леон Бейлі (Баєр, 32 млн).
16. Рома – 362 млн євро
«Вовки» купували чимало дорогих новачків і до приходу Моурінью. Утім, третій за витратами в Серії А клуб не знає смаку чемпіонства ось уже 20 років.
Найдорожчі активи Роми, придбані до нинішнього складу – Таммі Абрагам (Челсі, 40 млн), Леонардо Спінаццола (Ювентус, 29 млн) і Стівен Нзонзі (Севілья, 26,65 млн)
15. Лестер – 411 млн євро
«Лиси» після неймовірного чемпіонського сезону 2015/16 не захотіли залишати «клуб аристократів» тож кожен розпродаж лідерів вимушені були компенсувати скромнішими, але все одно солідними покупками.
Як наслідок – у топ-3 найдорожчих придбань команди опинилися Юрі Тілеманс (Монако, 45 млн), Веслі Фофана (Сент-Етьєн, 35 млн) та Айозе Перес (Ньюкасл, 33,5 млн).
14. Наполі – 417 млн євро
Неаполітанцям, мабуть, ще прикріше, ніж Ромі. Клуб витратив на поточний склад на 55 мільйонів більше, проте чемпіонства не бачить ще довше – з кінця 80-х і часів Марадони.
У топ-3 найдорожчих покупок у нинішньому складі футболістів рівня Марадони немає, проте кошти за них заплачені були чималі: Віктор Осімхен (Лілль, 70 млн), Константінос Манолас (Рома, 36 млн) та Ірвін Лосано (ПСВ, 35 млн).
13. Баварія – 421 млн євро
Це дуже несподівано, але один із найуспішніших клубів Європи витратив на формування нинішнього складу досить такі скромну суму у порівнянні з іншими грандами. Ширше гаманці відкривали навіть Евертон і Атлетіко.
Топ-3 найдорожчі покупки у складі Баварії формують Люка Ернандес (Атлетіко, 80 млн), Лерой Сане (Манчестер Сіті, 45 млн) та Дайо Упамекано (Ляйпциг, 42,5 млн).
12. Евертон – 467 млн євро
Без коментарів. Витратити значно більше, ніж Баварія чи Наполі і при цьому не підніматися вище 7-го місця протягом останніх семи сезонів – це «талант». А два крайні чемпіонати «іриски» взагалі завершували на 12-му та 10-х місцях.
Зате у складі команді є дороженні придбання: Гілфі Сігурдсон (Свонсі, 49,4 млн), Рішарлісон (Вотфорд, 39,2 млн) і Алекс Івобі (Арсенал, 30,4 млн).
11. Атлетіко Мадрид – 482 млн євро
«Матрацники» – не марнотратники, але пару разів не втрималися від спокуси. Саме це і підняло їх на вершину другої десятки рейтингу, адже у більшості випадків Атлетіко інвестує у недорогих і значно дешевших гравців.
Ось лідери нинішнього складу за витраченими на їхнє придбання коштами: Жоау Феліш (Бенфіка, 127,2 млн євро), Томас Лемар (Монако, 72 млн) і Антуан Грізман (54 млн євро).
10. Тоттенгем – 551 млн євро
І Гаррі Кейн ще після цього скаржиться на власників, мовляв, вони не підсилюють склад аби він конкурентоздатним і міг боротися за найвиші позиції?!
«Шпори» відкривають топ-10 найбільш щедрих покупців, а у їхньому внутрішньому рейтингу лідирують придбання Тангі Ндомбеле (Ліон, 60 млн), Давінсон Санчес (Аякс, 42 млн) і Джовані Ло Чельсо (Бетіс, 32 млн).
9. Барселона – 578 млн євро
З одного боку – на диво низький показник для команди, марнотратство якої призвело до глибокої фінансової кризи. Але з іншої, якщо зважити на велику кількість власних вихованців у складі (їх не купували), все стає на свої місця.
Найдорожчі покупки нинішньої Барселони – Коутінью (Ліверпуль, 135 млн), Усман Дембеле (Боруссія Д, 135 млн) і Френкі де Йонг (Аякс, 86 млн).
8. Арсенал – 630 млн євро
А це яскравий приклад того, як не варто вести трансферні кампанії. «Гармаші» витратили силу-силенну коштів на поточний склад і… у перших трьох турах нового сезону АПЛ заробили 0 очок, програвши їх із загальним рахунком 0:9. Та і попередні сезони були м’яко кажучи, дуже неуспішними.
Найбільше з клубу можна познущатися за покупки двох із трьох лідерів фінансового рейтингу: Ніколя Пепе (Лілль, 80 млн), П’єра-Емеріка Обамеянга (Боруссія Д, 63,75 млн) і Бена Вайта (Брайтон, 58,5 млн). Виняток – Обамеянг, який приніс команді неабияку користь.
7. Ювентус – 657 млн євро
«Стару синьйору» часто тролять за те, що клуб не цурається запрошувати безкоштовно вільних агентів. Мовляв, скнари і злидні. Утім, Ювентус за витратами на формування нинішнього складу – серед найбільш щедрих команд Європи.
Топ-3 покупок виглядає наступним чином: Матійс де Лігт (Аякс, 85,5 млн), Артур (Барселона, 72 млн) і Федеріко Бернардескі (Фіорентина, 40 млн).
6. Ліверпуль – 672 млн євро
Юрген Клопп дійсно чимало вимагає від власників клубу. Тож місце Ліверпуля за крок до топ-5 – цілком логічне.
Найдорожчі покупки «червоних» також логічні і виправдані: Вірджил ван Дейк (Саутгемптон, 84,65 млн), Аллісон (Рома, 62,5) і Набі Кейта (Ляйпциг, 60),
5. Челсі – 780 млн євро
Команда Абрамовича із солідним відривом від переслідувачів відкриває п’ятірку клубів, які витратили на формування складу найбільше коштів.
Причому у топ-5 Челі увірвалося цього літа, побивши свій трансферний рекорд: Ромелу Лукаку (Інтер, 115), Кай Гавертц (Баєр, 80 млн), Кепа Аррісабалага (Атлетік, 80 млн).
4. Реал Мадрид – 787 млн євро
І зовсім трохи відірвався мадридський Реал. «Вершкові» завжди славилися скуповуванням найкращих футболістів і якийсь час відкрито сповідували принцип «павони і зідани» при формуванні складу (в захисті – свої дешеві виконавці, а у атаці – зірко світового масштабу.
Найдорожчі «галактікос» у нинішньому складі іспанців – Еден Азар (Челсі, 115 млн), Гарет Бейл (Тоттенгем, 101 млн), Лука Йовіч (Айнтрахт, 63 млн).
3. ПСЖ – 939 млн євро
Цього літа шейхи могли легко піднятися на перше місце, але головні зірки трансферної кампанії – Доннарума, Серхіо Рамос, Вейналдум і Мессі – прийшли безплатно.
Тому ПСЖ лишається третім, а серед найдорожчих покупок команди є Неймар (Барселона, 222 млн), Кіліан Мбаппе (Монако, 145 млн) і Анхел ді Марія (МЮ, 63 млн).
2. Манчестер Юнайтед – 1023 млн євро
У складі нинішнього МЮ є чимало власних вихованців (Гендерсон, Мактомінай, Лінгард, Решфорд, Грінвуд), але лідерів клуб купує на зовнішньому ринку.
Найбільше боси Манчестер Юнайтед заплатили за Поля Погба (Ювентус, 105 млн), Гаррі Макгвайра (Лестер, 87 млн) і Джейдона Санчо (Боруссія Д, 85 млн).
1. Манчестер Сіті – 1080 млн євро
Пеп Гвардіола не соромиться випрошувати для себе найкращих (а отже і найдорожчих) футболістів. Як результат – більше 1 мільярда євро було витрачено на формування поточного складу. Грошова війна з МЮ виграна. Як буде на футбольному полі – побачимо цього сезону.
Лідери за кількістю витрачених грошей у Манчестер Сіті – Джек Гріліш (Астон Вілла, 117,5 млн), Кевін де Брюйне (Вольфсбург, 76 млн) і Рубен Діаш (Бенфіка, 68 млн).