european-super-league-off.webp (127.32 Kb)
Сьогодні вночі, 19 квітня, стало відомо про старт нового футбольного клубного турніру в Європі. Про це одночасно повідомило кілька європейських спортивних журналістів, які отримали пресреліз від Суперліги – об’єднання з 12 клубів.
european-super-league-off.webp (127.32 Kb)
Очікується, що Суперліга стартує вже цього року – у серпні. УЄФА та ФІФА – на роздоріжжі, а відомі фахівці вже висловилися як на підтримку, так і з критикою змагань. У будь-якому разі це – революція у європейському футболі.
З чого все починалося
Історія тягнеться вже більше 20 років – відколи у 2000 році була створена G-14 – об’єднання найбагатших футбольних клубів Європи. Вже тоді учасники організації пробували шантажувати УЄФА, погрожуючи створити власний турнір і вимагаючи більшу частку доходів від Ліги чемпіонів.
У 2008 з’явилася Асоціація європейських клубів (ECA), яка об’єднала значно більше клубів, але по факту все одно відстоювала інтереси багатіїв. Через її тиск УЄФА погодилася з 2021 року запустити новий турнір – Лігу конференцій. Там гратимуть найслабші команди. Таким чином, шанси на те, що гранди вимушені будуть протистояти «бідним родичам» (а на таких вивісках багато не заробиш) значно зменшилися.
На противагу також існує EPFL – Європейська асоціація професійних футбольних ліг. Головна роль тут належить німецький Бундеслізі, а головна мета – захист національних чемпіонатів, а не міжнародних матчів.
Гостра фаза
florentino-perez-et-andrea-agnelli-en-2015-1009898.webp (157.26 Kb)
Головні розкольники – президент мадридського Реалу Флорентіно Перес та його колега з Ювентуса Андреа Аньєлі. У 2019 році Перес запропонував створити Суперлігу із 40 команд. Причому серед учасників турніру могли бути лише команди із топ-5 найсильніших чемпіонатів Європи – Англії, Іспанії, Німеччини, Італії та Франції.
Тоді все завершилося лише розмовами і «стурбованістю УЄФА», але тепер Аньєлі та Перес від слів перейшли до справ. У пресрелізі Суперліги йдеться про те, що 12 команд вже остаточно домовилися створити новий турнір. А деякі ЗМІ навіть повідомляють, що усі вони вже вийшли зі складу УЄФА і тепер не зможуть брати участь у змаганнях під егідою цієї організації.
Хто гратиме у Суперлізі
Поки що відомо про ті 12 команд, які вже домовилися про створення Суперліги і будуть брати участь у першому розіграші. Старт якого, до речі, запланований на серпень 2021 року.
У списку рівно половина – англійські команди: Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Ліверпуль, Арсенал, Челсі, Тоттенгем. Також – іспанське тріо Барселона, Реал, Атлетіко та три італійські клуби Мілан, Інтер та Ювентус. У керівному складі – Перес, Аньєлі та власник МЮ Глейзер.
Перше, що кидається у вічі – відсутність представників Німеччини (згадуємо про EPFL та Бундеслігу) та Франції. Але все ще може змінитися. Організатори зазначають: усього буде 20 учасників – 15 постійних (вакантні ще три місця) і 5 будуть запрошуватися щороку, виходячи із можливостей клубів та їхнього бажання.
Чому це вигідно топ-клубам
european-super-league.webp (182.17 Kb)
Все просто: більше топових матчів – більше грошей за телетрансляції, квитки, рекламу. І заробітками не потрібно буде ділитися з УЄФА. Очікується, що кожен клуб при вступі до Суперліги отримає 300 мільйонів євро.
Для порівняння: Баварія, яка виграла Лігу чемпіонів у 2020 році, заробила за весь турнір лише 130 мільйонів євро. Роком раніше найбільше заробила Барселона – 118 мільйонів.
Той же Аньєлі критикував систему Ліги чемпіонів, дорікаючи, що у турнірі бере участь скромна Аталанта. Мовляв, нечесно, що такі команди отримують гроші на одному рівні з грандами. Іронія долі в тому, що буквально напередодні Аталанта обіграла Ювентус у чемпіонаті Італії і випередила команду Аньєлі у боротьбі за бронзові медалі.
Хто за УЄФА
УЄФА поки не виступила з офіційною реакцією, але вже екстрено зібралися клуби-учасники ECA, які підтримують позицію цілісності європейського футболу. На зустрічі, за неофіційною інформацією були присутні представники Баварії та ПСЖ, а модерував процес представник нідерландського Аякса Едвін ван дер Саар. Аньєлі, до речі, напередодні залишив організацію.
Також УЄФА підтримали національні ліги та федерації футболу Іспанії, Англії, Італії, Німеччини. І це може означати для клубів серйозну загрозу. Наприклад, регламент змагань у Англії не дозволяє командами брати участь у будь-яких турнірах без дозволу Ліги.
Тому існує ризик, що клуби-розкольники отримають вдома дискваліфікацію, а потім – у разі якщо із Суперлігою щось піде не так – ризикують повертітися до елітних дивізіонів вдома через усю систему Ліг – з найнижчого рівня.
Як буде грати Суперліга
real_madrid_v_liverpool_-_uefa_champions_league_final.webp (239.85 Kb)
Поки офіційних заяв про дискваліфікацію не прозвучало, клуби-учасники Суперліги розраховують поєднувати виступи у турнірі з іграми у національних чемпіонатах. Зробити це буде не так вже й складно: міжнародні матчі будуть призначати на середину тижня (як зараз єврокубки), а кількість поєдинків зросте незначно.
Зараз фіналісти Ліги чемпіонів проводять за сезон 13 матчів, а якщо вимушені були проходити кваліфікацію – то навіть 15–17. Натомість за формату поділу 20 команд на 2 підгрупи по 10 команд у кожній – буде 18 поєдинків. Плюс до 5 матчів плей-офф.
Будуть суди та конфлікти
УЄФА вже розглядає можливість дискваліфікації розкольників від участі у євро кубках. Якщо це станеться – то цьогорічну Лігу чемпіонів можна буде не проводити, адже серед півфіналістів тут Челсі, Манчестер Сіті та Реал. Таким чином автоматично переможцем має стати четвертий півфіналіст – ПСЖ.
У Лізі Європи трохи краща ситуація. Під дискваліфікацію потраплять МЮ та Арсенал і у фінал автоматично вийдуть Рома та Вільяреал. Заява УЄФА з цього питання очікується найближчим часом.
Також передбачається і судова тяганина. УЄФА, нібито, планує подати позов на стягнення з кожного клуба учасника Суперліги 50 мільярдів євро. Натомість представники Суперліги вже звернулися до судів, аби унеможливити блокування турніру на час вивчення справи.