111_managers_transfers.webp (130.25 Kb)

Де Дзербі у Шахтарі, Моурінью у Ромі, Ребров у Туреччині – куди у 2021 році переходять тренери.

111_managers_transfers.webp (130.25 Kb)

Трансфери футболістів – справа звична. Щороку ринок вибухає резонансними переходами і до пандемії цінники вище 100 мільйонів євро стали вже реальністю. Бейл, Роналду, Азар, Погба, Дембеле, Грізман, Жоау Феліш, Коутінью і два важковаговика з сумами біля 180 і 222 мільйони відповідно – Мбаппе і Неймар.

Інша справа – переходи тренерів. По-перше, їм складніше утриматися на своєму місці, адже гравцям готові пробачати навіть серію помилок чи блідих матчів. По-друге, контракти з наставниками містять менше нулів, ніж угоди з футболістами. По-третє, на ринку не так і багато топових спеціалістів, за яких клуби готові боротися.

Але цього сезону, схоже, з десяток менеджерів опиняться героями трансферних епопей. І серед них – як легендарні тренери, так і надзвичайно перспективні спеціалісти, в талант яких готові повірити топ-клуби. Принаймні чуток на цьому ринку нині не менше, ніж розмов про футболістів. Які ж найбільш цікаві тренерські перестановки можуть відбутися цим літом?

Жозе Моурінью (Тоттенгем – Рома)

mourinho_roma.webp (61.34 Kb)

Цей перехід уже фактично відбувся. Легендарний португалець не зміг реанімувати потужний у кадровому плані Тоттенгем і за провал поплатився відставкою. Без роботи «особливий» був недовго – вже за два тижні про співпрацю оголосила Рома.

Цей перехід влучно використав для вірусної реклами лоукостер Ryanair, нагадавши тренеру про вигідний тариф – квиток з Лондона до Риму за 14,99 євро. Більше того – вкололи Моурінью за відсутність трофеїв протягом двох років. «Для перельоту вистачить і ручної кладі».

На новому місці португалець замінить свого співвітчизника Фонсеку, який не виконав завдання на сезон і залишить команду у кращому випадку у статусі учасниці Ліги конференцій. А то і взагалі без єврокубків.

Новий тренер ще не приступив до роботи, проте вже окреслив власникам Роми свої кадрові пріоритети. За даними ЗМІ Моурінью хоче бачити у команді нового голкіпера (Муссо з Удінезе або Голліні з Аталанти), переманити з Тоттенгема двох своїх колишніх підопічних (захисник Даєр, хавбек Хойберг), запросити ветерана МЮ Мату і придбати головну зірку Торіно – форварда Белотті.

Юліан Нагельсман (Лейпциг – Баварія)

nagelsmann_bayern.webp (144.14 Kb)

Це ще один перехід, який фактично відбувся. Влітку один з наймолодших і найбільш перспективних тренерів Європи залишає Лейпциг і буде тренувати діючих чемпіонів, зі стану яких у свою чергу йде Флік.

За 33-річного тренера мюнхенцям довелося заплатити рекордні для тренерів 25 мільйонів євро компенсації, але воно того варто. Нагельсман уже більше 5 років вважається одним з найкращих спеціалістів і за бажання зможе працювати у Баварії на перспективу і за власними лекалами. Влітку команду залишать захисники Боатенг та Алаба та хавбек Мартінес, а усім трьом форвардам Мюллеру, Левандовскі та Чупо-Мотінгу вже більше 30 років. Новий тренер вже забирає із собою лідера оборони попереднього свого клубу – Упамекано. І на цьому точно не зупиниться.

Взагалі більшість топових німецьких команд цього літа замінять наставників. Крім Баварії нових спеціалістів запросили обидві Боруссії, Айнтрахт і, звісно, Лейпциг. «Бички» забрали наставника свого фактичного фарм-клуба – із Зальцбурга переїздить Джессі Марш. Дортмундська Боруссія відпустила Терзіча (ним цікавляться Ньюкаст та Крістал Пелес) і переманила від одноклубників з Менхенгладбаха Марко Розе. Ті, у свою чергу, забрали у Айнтрахта Аді Хюттера. Айнтрахт тепер вимушений шукати тренера, обираючи між Раулем (дубль Реала) і Тедеско (Спартак).

Паулу Фонсека (Рома – Вулвергемптон)

fonseca_wolves.webp (80.98 Kb)

Провал Фонсеки у Римі не відлякав від нього потенційних роботодавців. На обрії виринуло відразу з пів десятка непоганих команд, які нібито зацікавлені у послугах португальця. Найбільше говорили про представників РПЛ – Спартак і Зєніт, а також про італійську Фіорентину та португальську Бенфіку.

Найсвіжіші чутки про колишнього наставника Шахтаря – зацікавленість з боку середняка Англійської Прем’єр-ліги – Вулвергемптона. Найбільш португальський клуб чемпіонату (тренер і 10 футболістів) оголосив, що припиняє співпрацю з Нуну Санту. Прихід замість нього іншого португальця – логічний хід, і Фонсека підходить для цього майже ідеально.

Роберто де Дзербі (Сассуоло – Шахтар)

de_zerbi_shd.webp (84.96 Kb)

Подробиці навколо цього переходу вирують вже кілька тижнів, після того як стало відомо, що Шахтар не продовжить співпрацю з Луїшем Каштру. На сьогодні вже дійшло до інсайдів про термін угоди (до літа 2023 року) розмір зарплати (від 2 до 4 мільйонів євро на рік у залежності від результатів) і навіть придбання футболістів спеціально під нового тренера.

Відразу кілька незалежних авторитетних італійських джерел вже написали про те, що домовленості досягнуто і у червні 41-річний де Дзербі приїде до Києва. Втім, ані сам фахівець, ані Шахтар поки не підтвердили підписання угоди, що трішки насторожує. Не виключено, що тренер чекає завершення сезону в Серії А, після чого принаймні одна команда звільнить тренера. Мова про конкуренцію за зону Ліги чемпіонів. Хто з трьох команд (Мілан, Наполі, Ювентус) стане зайвим у цій боротьбі, той, вочевидь, буде шукати нового фахівця. І тут де Дзербі матиме пріоритет, як один з найбільш яскравих та перспективних тренерів на Апенінах.

Втім, поки що активно обговорюють трансфери до донецької команди під нового тренера. І серед них як цілком адекватні (Марлон, Бога, Джурічич із Сасуоло, які можуть піти слідом за тренером), так і не підйомні для українського футболу потенційні переходи півзахисників Локателлі та Сенсі. За кожного з цих двох точно захочуть не менше 30 мільйонів євро. Шахтар навіть у найкращі свої часи стільки за футболістів не платив.

Сергій Ребров (Ференцварош – ???)

rebrov_ferencvaros.webp (120.12 Kb)

В Угорщині Ребров вже дістався стелі. Три поспіль чемпіонські титули з командою, яка до цього за 14 сезонів лише раз вигравала золоті медалі; перший за 15 років вихід у груповий етап Ліги Європи, перший 25 років за вихід у груповий етап Ліги чемпіонів…

І хоча у тренера є ще рік діючої угоди з клубом, Реброву треба рухатися далі і шукати більш солідні чемпіонати для роботи. Ідеальним варіантом був би перехід до середняка чи аутсайдера АПЛ (Ньюкасл, Брайтон, Саутгемптон), або ж до команди з другого англійського дивізіону, яка прагне боротися за путівку до Прем’єр ліги (Редінг, КПР, Міддлсборо). Фахівець добре знає англійську, сам грав у АПЛ – тож часу на адаптацію витрачати не доведеться.

Альтернативно перспективний варіант – Бундесліга (Кельн, Майнц, Штутгарт), але поки що навколо українця крутяться лише «токсичні» чутки про зацікавленість з боку казахстанського Кайрата, грецького АЄКа (там грає три земляки – Чигринський, Шахов і Данченко) чи турецького Фенербахче, де тренерів прийнято міняти після першої ж невдачі. Так що доведеться або працювати ще рік в Будапешті і вдруге заявляти про себе у Лізі чемпіонів, або ж погоджуватися на мінімальний крок уперед і обирати Туреччину або Грецію.

Рональд Куман (Барселона – ???)

koeman_barcelona.webp (73.05 Kb)

Коли Барселону на початку сезону лихоманило і після 10 турів команда йшла на 13-му місці, навряд чи хтось сподівався, що на фініші команда буде боротися за золото. Але Куман все ж зумів налагодити гру, здобув Кубок і був за крок до тріумфу. Проте, наприкінці чемпіонату відбувся збій і максимум, чого досягли каталонці – бронзові медалі Ла Ліги.

Менше року тому голландський спеціаліст залишив національну збірну, аби допомогти своїй колишній команді. Він пережив президентській скандал і нові вибори, долучився до примирення клубу з Мессі, але не видав ідеальний результат. Для Барселони, де всі звикли до максимуму – це підстава для звільнення.

Наразі у клубі шукають альтернативні варіанти, але вибору все менше. Тренера Аякса тен Хаг відмовив, оскільки обіцяв клубу допрацювати до завершення контракту (літо 2020 року). За Клоппа Ліверпулю потрібно буде виплатити солідну компенсацію, але у каталонців солідні проблеми з фінансами. Райкаард, з яким команда пережила чудові часи з 2003 по 2008 роки вже 8 років нікого не тренує і насолоджується життям. А у вихованця клубу Хаві досі лишаються друзі серед діючих футболістів – для запланованої чистки складу це може стати перепоною.

За великим рахунком – лишається кандидатура Фліка, який покидає Баварію. Втім, у німця пріоритет – національна збірна. Тож Куман може лишитися тренером лише тому, що керівництво не знайшло нікого кращого. До того ж, голландцю потрібно буде виплатити компенсацію за дострокове завершення співпраці.

Ще один плюс на користь діючого тренера – гарантії під які він планує цього літа запросити трьох співвітчизників. Форвард Депай з Ліона має більш вигідну пропозицію від Ювентуса, але пожертвує нею заради співпраці з Куманом. Хавбек Вейналдум з Ліверпуля також налаштований переїхати до Барселони аби тренуватися під керівництвом Кумана. Схожа історія і з захисником де Лігтом, який нині захищає кольори Ювентуса.

Зідан, Флік та італійці

zidane_real.webp (98.07 Kb)

У Реалі також поки думають над майбутнім Зідана. З одного боку, команда вперше за 11 років не виграла за сезон жодного трофею. З іншого – провальним сезон точно назвати не можна – боротьба до останнього і мінімальний програш у Примері, вихід у півфінал Ліги чемпіонів. Окрема історія – програш у Кубку Алькояно з нижчих ліг, але це точно не має бути приводом для жорсткого рішення.

Сам Зідан поки нейтрально говорить про те, що найближчим часом буде спілкуватися з керівництвом стосовно перспектив розвитку команди. Напевне, багато чого буде залежати і від трансферів. Зокрема, чимало розмов – про переїзд у Мадрид Мбаппе і юного таланта Камавінги.

У разі чого Реал може замінити француза власним вихованцем і легендарним форвардом Раулем, який нині працює з молодіжкою «вершкових», або ж італійцем Алегрі, який уже відхилив запрошення Тоттенгема і чекає на пропозицію з Мадрида.

У підвішеному стані поки що і екснаставник Баварії Флік. Вочевидь, пріоритетом для нього буде запрошення до збірної Німеччини після Євро, коли у діючого менеджера Льова завершиться контракт. Якщо ж виступ н чемпіонаті Європи буде вдалим і федерація футболу продовжить співпрацю з тренером, то дефіциту запрошень у Фліка не буде. Вже зараз ним цікавляться Барселона і Тоттенгем, але усі крапки будуть розставлені вже після Євро.

Також у режимі очікування і тренери кількох команд Серії А. Власники Ювентуса, Мілана і Наполі точно не зрадіють, якщо за підсумками сезону їхні команди залишаться за межами топ-4 і без Ліги чемпіонів. А тому у зоні ризику відповідно Пірло, Піолі та Гаттузо.

Сам Пірло хоті би продовжити тренувати Ювентус, але його можуть замінити на де Дзербі (Шахтар буде розчарований) чи на тренера Аталанти Гасперіні. Піолі у Мілані ризикує поступитися місцем Саррі (а за рік вже можна навіть говорити про прихід Андрія Шевченка). А Гаттузо з Наполі – у топ-3 бажань власника Тоттенгема Леві – на рівні з Фліком та Конте (навряд чи Інтер його відпустить).

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко