Авторитетне футбольне видання Foot Mercato підвело підсумки традиційного, вже четвертого за ліком конкурсу Wonderkids. У глобальному опитуванні експерти згадали 210 прізвищ усіх 11 амплуа.
Лідери голосування сформували топ-50, а найкращі з найкращих потрапили у символічну збірну, яку склали з гравців віком не старше 21 року. Хто ж вони – найкращі молоді футболісти 2021 року? Серед них є і чотири українці.
Попередні сезони
Foot Mercato формує рейтинг Wonderkids вже вчетверте. І якщо перші два рази Україна там була представлена по мінімуму – 1 гравець від країни, то два останні роки українських футболістів помічають значно частіше.
У 2018 році відзначили Віталія Миколенка з київського Динамо. Він став 7-м на позиції лівого захисника і не потрапив до топ-50 чи тим більше символічної збірної.
У 2019 році єдиним українцем у голосуванні став Андрій Лунін, який попереднього року перейшов до Реалу. Він став 5-м у рейтингу воротарів і був включений до загального топ-50.
Минулого року стався прорив. За підсумками 2020 року експерти назвали відразу 6-х українців: воротарів Анатолія Трубіна (Шахтар) та Андрія Луніна (Реал), захисників Віталія Миколенка, Іллю Забарного (обидва – Динамо) і Валерія Бондаря (Шахтар) та форварда Владислава Супрягу (Динамо).
Четвертими у своїх амплуа стали Трубін та Миколенко, п’ятим – Лунін. Вони потрапили до загального топ-50. У інших були скромніші показники: Бондар став 16-м центральним захисником, Забарний – 26-м у цій же категорії, а Супряга – 46-м серед форвардів (включно з вінгерами).
Найкращими усі три роки були воротар Мілана – італієць Джанлуїджі Доннарумма, голландський центральний захисник Аякса і Ювентуса Матійс де Лігт, та англійський вінгер Боруссії Джейдон Санчо. Вони потрапляли до числа 11 найкращих – у символічну збірну Wonderkids.
По два таких досягнення – у Кіліана Мбаппе (Франція, ПСЖ), Едуарда Камавінги (Франція, Ренн), Жоау Феліша (Португалія, Атлетіко) і Трента Александра-Арнольда (Англія, Ліверпуль). Цього року до дворазових лауреатів долучилися флангові захисники: француз Веслі Фофана з Лестера і канадієць Альфонсо Девіс із Баварії та норвезький форвард Ерлінг Галанд із Боруссії. Вони були у символічній збірній світу U-21 торік і потрапили туди цього року.
Четверта спроба
Цього року символічна збірна Wonderkids має такий вигляд:
Воротар – Ілан Месьє (Франція, Лідс)
Центральні захисники – Тарік Лемпті (Англія, Брайтон) і П’єр Калулу (Франція, Мілан)
Лівий захисник – Альфонсо Девіс (Канада, Баварія)
Правий захисник – Веслі Фофана (Франція, Лестер)
Центральні півзахисники – Педрі (Іспанія, Барселона), Орельєн Тчуамені (Франція, Монако) та Філ Фоден (Англія, Манчестер Сіті)
Атакувальна трійка – Ерлінг Галанд (Норвегія, Боруссія Д), Вінісіус Жуніор (Бразилія, Реал) та Душан Влаховіч (Сербія, Фіорентина)
Що стосується українців, то у списку 2021 року опинилося четверо наших співвітчизників. Найкращий результат – у Анатолія Трубіна. Голкіпер Шахтаря – 2-й у своєму амплуа (програв тільки 2 очки Месьє) і має місце у загальному топ-50.
Ілля Забарний – під 8-м номером у рейтингу центральних захисників світу віком до 21 року. Таке саме місце у рейтингу голкіперів – у ще одного гравця Динамо Руслана Нещерета.
Нарешті, Михайло Мудрик із Шахтаря – 37-й у списку гравців атаки (центральні форварди та вінгери).
Кого найбільше
Усього під час голосування було названо прізвища 210 футболістів світу віком до 21 року. Наймолодші з них – хавбек Барселони Гаві, півзахисник Ренна Угочукву та вінгер Боруссії Мукоко.
Найбільше представників Франції – 40. На другому місці – молоді іспанці (29), далі – англійці (20), бразильці (15) та представники Нідерландів (12) і Португалії (10).
Напрочуд мало майбутніх зірок знайшли фахівці у італійському (7) та німецькому (6) футболі. Для порівняння – США також має 7 представників, а Бельгія та Аргентина – по 6. Квартет українців – це показник серед топ-13 разом з Данією.
Серед африканських збірних лідирують Камерун та Малі (по 3 гравці), а от футболістів від Азії у рейтингу не згадали. Натомість непогано представлені не надто футбольні Канада і Грузія – двома футболістами кожна.
Якщо подивитися на клубне представництво, то найбільше молодих талантів за версією Foot Mercato захищають кольори каталонської Барселони (8 футболістів, а за тиждень перейде ще і Торрес).
По 7 футболістів – із голландського Аякса, мадридського Реала та французького Ренна. По 6 – із дортмундської Боруссії та австрійського Зальцбурга. По 5 – грають у футболках німецьких Баєра та Ляйпцига, англійського Манчестер Сіті та у складі Монако.
На межі топ-10 опинилося кілька клубів, у яких знайшлося по 3-4 таланти: Мілан, Баварія, Боруссія Менхенгладбах, Арсенал, МЮ, Ліверпуль, Вулвергемптон, Крістал Пелес, Лілль, Ліон, Ніцца, Бордо, Атлетік Більбао, Валенсія, Андерлехт, Порту і Шахтар (крім Трубіна та Мудрика згадали також бразильця Тете).
Серед команд за межами Європи тільки два клуби делегували до списку більше, ніж одного футболіста – це бразильські Палмейрас та Брагантіно.
Серед чемпіонатів як і серед збірних лідирує Франція – у командах цієї країни грає 38 найбільших талантів світу. У Іспанії та Англії – по 32. У Бундеслізі – 28, а у Італії – 19.