Трансферний ринок у світовому футболі побудований на двох ключових засадах. По-перше, поки у футболіста є діюча угода з клубом, то перейти в іншу команду він може лише на умовах сплати компенсації від покупця до продавця.

По-друге, щойно контракт завершився – навіть найталановитіший і найдорожчий гравець має повне право безкоштовно перейти до іншої команди. Це як у звичайному житті зі зміною місця роботи.

Як наслідок – у результаті кожного трансферного вікна на ринку з’являється чимало вільних агентів – футболістів, які не продовжили угоди зі своїми роботодавцями, але ще і не працевлаштувалися до нових команд. Їх можна запросити без сплати жодної копійки. Звісно, при цьому потрібно зважати на те, чи можете ви забезпечити заробітну платню і чи погодиться сам футболіст грати у вашій команді.

Пропонуємо наш рейтинг – топ-10 футболістів літа 2021 року, яких можна запросити безкоштовно. Чому би не спробувати.

10. Стефан Йоветіч

Чорногорський форвард 4 роки тому за 10 мільйонів євро перейшов із Інтера до французького Монако і розпочав дуже добре, забивши 8 голів у 15 матчах. Зіграти і забити більше завадили травми. Вони ж викреслили і наступні два роки кар’єри – Йоветіч за два сезони взяв участь у тільки у 17 матчах і відзначився лише 4 рази. Покращилася ситуація минулого сезону: 29 матчів, 6 голів і надії на краще. Краще – це інтерес з боку Лаціо, який може зекономити на цьому трансфері 5-6 мільйонів євро. Саме в таку суму нині оцінюється 31-річний футболіст.

9. Езджан Аліоскі

Албанський македонець, який майже усе життя провів у Швейцарії, а відомим став у складі англійського Лідса. До того ж, там він один з улюбленців місцевих фанатів. Але контракт завершився, а 29-річному гравцю у Лідсі не ризикнули запропонувати нову довготривалу угоду. Тож нині агенти Аліоскі шукають підопічному нове місце, де він би зміг зустріти «футбольну старість – з гарантією роботи на наступні 4-5 років і пристойною зарплатнею. Поки що найближче до мети – турецький Галатасарай, якому у цьому разі не доведеться платити 5-6 мільйонів євро за трансфер вільного агента. Запросити лівого захисника, який відіграв сезон в АПЛ у статусі основного гравця клубу і набрав 2+3 бали за системою гол плюс пас, і не платити за це – справжній подарунок долі.

8. Ніколас Нкулу

31-річний захисник збірної Камеруну також коштує близько 5-6 мільйонів, але Торіно за нього цих грошей не отримає, адже термін дії контракту сплив, а нову угоду футболіст підписувати відмовився. Логічне рішення, коли тобі вже 31 рік, а ти все ще цікавиш Манчестер Юнайтед. Іншого такого шансу не буде. Насправді МЮ, як і Лідс ще з березня зондували підґрунтя, шукаючи можливість безплатно отримати достатньо кваліфікованого футболіста на підміну своїм лідерам. Втім, для Лідса Нкулу цілком може бути і вибором номер 1 на позицію центрбека.

7. Мамаду Сако

У 2013 році Ліверпуль заплатив за вихованця ПСЖ 19 мільйонів євро, а через 3,5 роки продав його до Крістал Пелес, не лише відбивши цю суму, але і заробивши зверху ще 9 мільйонів. Але у Лондоні справи центрального захисника пішли не найкращим чином – 72 матчі за 5 сезонів і лише 4 виходи на поле в останньому чемпіонаті. Команда нарешті спекалася Сако, а претендентів на футболіста з цінником 6-7 мільйонів, якого можна взяти безкоштовно щось не видно. Вочевидь, він повернеться на батьківщину і точно стане у нагоді будь-якій команді у Франції, крім, хіба що, ПСЖ.

6. Дієго Коста

Культовий іспанський форвард бразильського походження, якого найперше згадують у контексті зайвої ваги, мультяшної зовнішності та регулярних скандалів. Контрабанда, брудні провокації суперників, інтимні знімки у Біблії, регулярні дискваліфікації, нокаут масажисту, шантаж клуба заради вигідного контракту в Китаї… Цей список можна продовжувати ще довго. Але чого у 32-річного Дієго Кости не відняти – то це бомбардирських якостей. 141 гол і 60 асистів на найвищому рівні у 336 матчах у футболках Атлетіко і Челсі – це достойний показник. Схоже, ризикнути готова Бенфіка, перед якою стоїть вибір: заплатити не менше 15 мільйонів за українця Романа Яремчука чи взяти безплатно нападника, у якого завершився контракт з «матрацниками».

5. Луїс Абрам

Лівоногий центральний захисник – дефіцитне амплуа, тож футболіст хорошого рівня на цій позиції безкоштовно – справжній скарб. Луїс Абрам якраз підходить під це визначення. Минулого року, за чутками, гравцем збірної Перу цікавилося київське Динамо, але платити 8,5 мільйонів (а саме в таку ціну воду гравці оцінював сервіс transfermarkt) у Києві платити навряд чи погодилися би. Інша справа – зараз, коли контракт 25-річного захисника з аргентинським клубом Велес Сарсфілд сплив. Суркісу саме час хапатися за шанс і зекономити щонайменше 8 мільйонів.

4. Алекс Тейшейра

А це старий знайомий вболівальників Шахтаря. 5 років тому він вициганив у керівництва гірників, аби його відпустили до Китаю на значно вигідніші умови контракту. Клуб заробив на цьому 50 мільйонів євро, а бразильський півзахисник 5 років відіграв у Піднебесній, де запалював традиційно високою результативністю – 47 голів і 33 асисти у 119 матчах чемпіонату, а також 8+4 у 18 іграх Азійської Ліги чемпіонів. На жаль для Тейшейри у Китаї згорнули «гонку озброєнь» і почали чистити чемпіонат від легіонерів. Тож на початку 2021 року він лишився без роботи. Чутки сватали його до Шахтаря, до арабських країн і навіть до Динамо, де працює Луческу, який зробив свого часу з сирого юнака футболіста високого класу. Але ніде і близько 31-річному гравцю не змогли запропонувати ті кошти, за які він би погодився напружуватися на тренуваннях і на полі. Втім, схоже піврічна паузу дещо скоротила заощадження футболіста, тож нині він близький до переходу в Бешикташ. Звісно ж, безкоштовно для турків.

3. Джером Боатенг

Чемпіон світу 2014 року, 9-разовий чемпіон Німеччини і дворазовий переможець Ліги чемпіонів став непотрібним Баварії, яка взяла курс на омолодження складу. Заради цієї стратегії у Мюнхені пожертвувати 32-річним центральним захисником, якого нині оцінюють приблизно у 9 мільйонів євро. Але новому клубу платити не доведеться – Боатенг щойно став вільним агентом і може перебирати варіантами, яких у футболіста такого рівня є вдосталь. Він вже відмовив рідній Герті, оскільки мріє пограти за кордоном. У пріоритеті – Челсі, Тоттенгем, Рома і Барселона.

2. Нікола Максімовіч

Чотири роки тому Наполі явно переплатив за сербського центрального захисник: при ціні у 10 мільйонів неаполітанці заплатили за Максімовіча більше 20 мільйонів євро і майже відразу пошкодували. За цей час він взяв участь лише у 60 матчах і навіть у російському чемпіонаті, куди з’їздив у оренду, не особливо виділявся. Проте, у 29-річного футболіста, якого звуть «новим Відічем» і досі величезний потенціал. Можливо, йому просто не пощастило з тренерами, які не змогли по максимуму розкрити серба. Що ж, у нового клуба буде хороша нагода це зробити. Максімовіч як і раніше оцінюється у 10 мільйонів, проте тепер ані Мілан з Інтером, ані Валенсія з Марселем, які вишикувалися у чергу, платити не будуть взагалі.

1. Ліонель Мессі

Головна сага цього літа. Контракт одного з двох найкращих футболістів світу останніх 15 років завершився, а підписи під нового угодою Барселона і Мессі поки не поставили. Футболіст після нервового сезону і тріумфу зі збірної у Копа Америка відпочиває на Карибах, а клуб тим часом шукає кого би з футболістів звільнити чи продати, щоб розвантажити зарплатну відомість. Фінансовий фейр-плей поки не дозволяє каталонцям запропонувати аргентинцю гідні його умови, але Барселона над цим працює. Найгірший варіант – скорочення зарплати Мессі у два рази у порівнянні з минулим роком. Сам футболіст попередньо погодився залишитися у рідному для себе клубі, але інші клуби, мов хижаки сидять у засідці і вичікують, готуючись запропонувати легенді світового футболу десятки мільйонів зарплати. Адже коли ще випаде нагода безкоштовно запросити до себе 6-разового володаря Золотого м’яча?

Від Сергій Кириченко

Сергій Кириченко